TeKNoLoJiDe SoN NoKTa..

BoRa

Administrator
Son Günlerde Yoğun Gündemden Dolayı Duyamadığımız Dünyada Yaşanan Teknolojik GelişmeR.
2020'yle başlayan pandemi süreciyle hâlâ başka bir şey neredeyse takip edemez olduk. Özellikle hayatımızın dört bir yanını sarmış olan teknoloji dünyasıyla ilgili en son neler olmuş, neler olacak diye merak edenlerdenseniz, sizler için tüm dünyada yaşanan 8 teknolojik gelişmeyi listeledik.
İşte son günlerde yoğun gündemden dolayı duyamadığımız dünyada yaşanan 8 teknolojik gelişme...
1. Nesnelerin İnterneti
537

Adı bile çok havalı değil mi? Kısaca IoT olarak anılan bu sistem, günlük hayatımızda kullandığımız fiziki nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı olarak tanımlanabilir. Aslında hayatımızda ufak çaplı olsa da günümüzde yapılan çalışmalar ve şirketlerin bu alandaki yatırımları sayesinde önümüzdeki zamanlarda daha çok akıllı ev cihazlarıyla bağlı olabileceğiz ve tek dokuşla birçok işi kolayca halledebileceğiz.
2. Taşımacılıkta drone kullanımı
538
Dronelar hayatımıza girdiğinden beri sıkça gündem olan teknolojik cihazlardan biri. Tabii öncelikle sinema ve fotoğraf sektörünü ele geçiren, sayesinde doyamadığımız görüntülere erişebildiğimiz bu cihazlarla çığır açan birçok gelişme yaşanıyor. Dünya çapında taşımacılıkta da kullanılmaya başlanan droneların bu alandaki başarısını geliştirmeyi hedefliyor şirketler. Haberci güvercinlerden ne günlere gelmişiz, çok şükür diyelim! 🙃
3. Kasiyersiz alışveriş deneyimi
539

Özellikle COVID-19 salgınıyla sadece hayatlarımız değil, günlük yaşantımıza etki eden A'dan Z'ye pek çok alışkanlığımız değişti, dönüştü. Hâlâ da değişiyor ve dönüşüyor. Pek çok sektör için alternatifler yaratılıyor. Bunlardan biri de market ve mağaza alışverişlerimiz sırasında teması en aza indirmek için üretilen çözümler. Günümüzde kimi marketlerde gördüğümüz kasiyersiz kasaların bu süreçte yaygınlaşması öngörülüyor.
4. YaPaY ZeKa
540

Yapay zeka da uzun zamandır hayatımızda var olan bir gelişme olmasına rağmen yine bu pandemi sürecinin hızlandırdığı teknolojik nimetlerden birisi oldu. Şirketlerin müşteri hizmetlerinden tutun da bankaların kullandığı sistemlere, cep telefonlarımızda yer alan kişisel asistanlara kadar birçok alanda işimizi kolaylaştıran bir teknoloji bu. Günümüzde büyük bir yatırım yapılan bir alan olmasıyla birlikte sağlık sektörü de dahil olmak üzere özellikle tüketici alışkanlıklarını belirlemek için büyük şirketlerin yakın zamanda daha verimli bir şekilde kullanacak yapay zekayı.
5. dijitaL para
541

Malum kripto paralar gündemimizi epey meşgul ediyor şu aralar. Temelde şifrelemeye dayanan kripto paralar da dijital paraların bir alt birimidir diyebiliriz. Hatrı sayılı bir süredir kullanıyor olsak da dijital paralar diğer pek çok teknolojik gelişme gibi salgın süreci sayesinde gelişimi hızlanmış, birçok kuruluş ve şirket bu konuya dair ciddi adımlar atmıştır. Özellikle merkez bankalarının başını çektiği bu girişimlerle dijital paralar, geleneksel kâğıt ve madeni paraların yerini almak üzere.
6. Blockchain
543

Blockchain teknolojisi pek çoğumuzun düşündüğü gibi sadece kripto paralarla ilişkili bir teknoloji değil esasında. Başka birçok alanda kullanılabilen bir güvenlik sistemi sunan Blockchain en basit tabiriyle üzerine bir şeyler ekleyebildiğiniz veri zinciri olarak tanımlanabilir. İçinden herhangi bir şey çıkaramadığınız veya değiştiremediğiniz bu veri zincirini bu denli güvenli yapan şey de budur. Verilerin üzerinde kimse kontrol sahibi olamaz ve alım satımlarınızı ya da alışverişlerinizi yönetmek için de herhangi bir üçüncü parti şahıs ya da kuruluşlara ihtiyacınız olmaz. Teknolojinin bugün geldiği noktada bu denli güvenilir ve şeffaflık sunan bir teknoloji sisteminin hayatımızı ele geçirmesi an meselesi.
7. Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik
545

Son yılların en dikkat çekici teknoloji trendlerinden olan snaat gerçeklik ve artırılmış gerçeklik günümüzde birçok alana nüfuz etmiş durumda ve yapılan çalışmalar gösteriyor ki çok uzak olmayan bir yakın gelecekte de hem bu popülerliğini sürdürecek hem de çok daha gelişkin ve günlük hayatımızda yer etmiş bir hale gelecek. Sanal gerçeklikle tamamen yepyeni bir dünya inşa edilirken, artırılmış gerçeklikte bulunduğumuz fiziki ortamın bilgisayar temelli interaktif bir yansımasını yaşıyoruz. Son zamanlarda geliştirilen Pokemon GO gibi oyunlardan tutun da kimi markaların sunduğu eşyaları kendi evinizdeymiş gibi görebileceğiniz hizmetleri, sağlık sektöründe kullanılan modellemelere kadar hayatımızın pek çok alanında pratik bir çözüm olacağına şüphemiz yok bu iki gerçeklik teknolojisinin de.
8. Giyilebilir Teknoloji
546

Günlük hayatımızda sıkça kullanmaya başladığımız teknolojilerden bir diğeri de giyilebilir teknoloji. Özellikle günümüzde akıllı bileklik ve saatlerin yaygınlaşması bu teknolojinin sadece küçük bir parçası. Bu cihazlar sayesinde sağlık ve spor takibi yapabiliyoruz, telefonlarımızın yapabildiği basit işlemleri telefonumuz yanımızda olmadan yapabiliyoruz. Daha da geliştirilmesi için üzerinde çalışmalar yapılan bu endüstrinin başta sağlık sektörü olmak üzere birçok alana yenilikler ve kolaylıklar getireceği öngörülüyor. Şimdilik basit olarak gördüğümüz nabız ölçme, adım sayma gibi işlemleri yapabilen bu cihazların yakın zamanda kan şekeri, tansiyon, vitamin değerleri vs gibi detayları da ölçebileceği bir sisteme dönüşmesi amaçlanıyor.
9. Dijital tıp
547
Yukarıda saydığımız gelişmelerin çoğuyla organik bağı olan dijital tıp da üzerinde en çok çalışılan alanlardan biri. Giyilebilir cihazlar da belli bir ölçüde dijital tıbbın içerisinde değerlendirilebilir. Fakat elbette dijital tıp bundan daha fazlasını oluşturuyor ve oluşturmayı amaçlanıyor. Astım hastaları için geliştirilen akıllı inhaler'ların cihazlarımızla entegre edilebiliyor olması, bu cihazların doğru kullanılmasını sağlıyor. 3D baskı teknolojisi de doktorların ameliyat öncesi hastaya özgü organlar oluşturulabilmesi ve prosedürleri hızlandırması açısından dijital tıp alanındaki önemli gelişmeler arasında.
10. Yeşil Hidrojen
548
Fosil yakıtların yerine geçebilecek en uygun yapıdaki element hidrojendir. Temiz yanan ve karbondioksit salgılamayan hidrojen aynı zamanda yoğun bir enerjiye sahiptir. Bu da hidrojeni yenilenebilir kaynaklardan enerji ve elektrik depolamak için önemli bir madde yapmaktadır. Günümüzde kullanılmaya başlanan sentetik yakıtlar da benzin ve dizelin pabucunu dama attırmaya yetiyor esasında. Yakın zamana dek hidrojenin sentetik yakıta dönüştürülmesinde doğal gaz kullanıldığı için yine ortaya çok da temiz olmayan bir süreç çıkıyordu. Fakat gelişen teknolojiyle güneş ve rüzgar enerjisinden faydalanarak yeşil hidrojen dediğimiz oldukça pratik ve ucuz bir enerji elde edebiliyoruz. Yeşil hidrojen tennolojisinin günlük hayata aktarılması çok uzun sürmeyecek gibi duruyor şu aşamada.
TeKNoLoJiDeN uZaK KaLMaYıN GüNüMüZ DuNYaSiNa aYaK uYDuRMaLıYıZ...🙃
 
Üst