Suv Ve Jip Araçlar Arasındaki Farklar.

BoRa

Administrator
SUV Nedir? SUV ile Jip Arasındaki Farklar Neler?
110

Son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız SUV araç tanımı, özellikle doğada dolaşmayı, zorlu rotalarda gezmeyi seven kullanıcılar için oldukça avantajlı bir araç türüdür. Satışları fazlasıyla artan, oldukça fazla merak edilen SUV nedir, SUV açılımı nedir, birlikte inceleyelim.
SUV'un açılımı Sports Utility Vehicle (Sportif Çok Amaçlı Araç) olarak karşımıza çıkar. Bu araçlar, zorlu yol koşullarında konforlu bir sürüş deneyimi sunması amacı ile tasarlanmıştır. Hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde özellikle dağlık alanlarda bulunmayı ve kamp yapmayı seven kullanıcıların büyük çoğunluğunun tercihi SUV araç oluyor.
111
SUV'un mantığı; büyük boyutlu, yüksek arazi kabiliyetini otomobillerde artırmaktır. Bu tür araçlar ideal aile araçlarıdır ve engebeli arazide sürüş kabiliyetleri ile fark yaratır. Ancak yer üstünde olmalarına rağmen yol tutuş açısından binek otomobile benzer bir sürüş deneyimi sunarlar. Modellere olan ilgi arttıkça, SUV modellerinin çeşitleri de artmaya başladı. Kapsamın genişlemesi ile SUV araçları kendi içinde sınıflandırmak mümkün hâle geldi. Bunları mini SUV, kompakt SUV, tam boy SUV ve genişletilmiş SUV olarak tanımlayabiliriz. Mini ve kompakt SUV'lar, büyük gövdeli modellere göre daha az alan sağlar.
 
Üst