Hızlı Kas Gelişiminin Püf Noktaları...

NazLıHaN

Administrator
Yönetici
85. Fitness ile ilgilenen hemen herkesin çalışmalarında kendine özgü bazı püf noktalar öne çıkar. Bu püf noktalar araştırmalar yoluyla olabildiği gibi kişinin kendi fizyolojisini tanıması sonucu kendiliğinden de öğrenilebilir. Fakat çoğu kişi bilinçsiz olarak yanlış ve kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek beklediği sonuçları bir türlü alamaz. Hızlı kas gelişimi ve kaslara hacim kazanma ile ilgili dikkate alınması gereken bazı püf noktaları paylaşacağız. 86. Hızlı Kas Gelişiminin Püf Noktaları


Yaygın olarak bilinin aksine ağırlık çalışmalarında çok tekrar yapmak kas gelişimini hızlandırmaz. Kas hipertrofisi ağırlıklı olarak hızlı dönümlü beyaz kaslarda gerçekleşir. Hızlı dönümlü beyaz kas lifleri yoğun güç çalışmalarında uyarılırlar. Yavaş dönümlü kırmızı kas lifleri ise nispeten daha az kas gücü gerektiren aerobik ve atletizm alanlarında kullanılır. Örneğin uzun mesafe koşucularını ele alalım. Genelde hacimli bir yapıdan çok vücudu saran bir kas kitlesine sahip olurlar. Bunun en önemli sebebi kırmızı lifli kas grubunu çok geliştiren antrenmanlar yapmalarıdır. Bu örnekten yola çıkarak kırmızı kasların çok çalıştırılmasının hacimli kaslara sahip olmakla bir ilgisi olmadığını anlayabiliyoruz.


Ağırlık çalışması yapılırken amacınız vücudunuza hacimli ve kaslı bir görünüm kazandırmaksa çok tekrar yapmaktan ziyade beyaz kas liflerini harekete geçirecek şekilde az tekrar fakat güç kapasitesini zorlar nitelikte maksimum ağırlıkla çalışılmalıdır. Yoğun tekrar içeren antrenmanlardan ne kadar kaçınırsanız hacimli kaslara bir o kadar yaklaşırsınız.


Ayrıca kas gelişimini hızlanmak için beslenme çok önemlidir. Yoğun ve ağır antrenman yapılan günlerde bu antrenmanları karşılayacak düzeyde beslenemeyenler kas gelişimini yavaşlatmamak için protein tozu amino asit ve creatine kullanımı ile vücut ihtiyaçlarının bir kısmını dışarıdan sağlama yoluna gidebilirler.
 
Üst