Günümüzde baba olmakla ilgili en çok merak edilenler......

BaTuHaNn

Administrator
47
Babalık", insanlığın var oluşundan beri süregelen bir rol de olsa, işte günümüzde baba olmakla ilgili en çok merak edilen soru ve cevapları... 48. 1- Erkekler kendilerini baba olmaya ne zaman hazır hisseder?

Bir çiftin aile olmaya karar vermeleri beraberlikleri boyunca attıkları en önemli adımlardan biridir. Çiftlerin birlikte yaşamaya karar vermeleri, hayatlarını birleştirmek istemeleri anne ve baba olmaya da hazır oldukları anlamına gelmez. Her ne kadar toplumsal baskı, birlikteliklerin ilerleyen zamanlarında artarak devam etse de, kadın ve erkeklerin bu baskılar sonucunda anne-baba olmaları arzu ettiğimiz bir durum değildir. Her birlikteliğin kendi iç dinamiği vardır. Çiftler anne-baba olmaya karşılıklı hoşgörü ve anlayışla karar vermelidirler. Bazı durumlarda kadınlar ve erkekler birbirlerinden farklı zamanlarda çocuk sahibi olmaya hazır hissedebilirler. Bu gibi durumlarda çiftler birbirlerini dinleyerek anlamaya çalışmalıdırlar ve her iki taraf da hazır oluncaya kadar beklemelidirler.
49. 2-Erkek baba olmaya nasıl hazırlanmalı? Babalığa aday olan erkekler her şeyden önce hayatlarının bebek sonrası kısmında yaşayacakları birtakım farklılıkların bilincinde olmalılar. Baba olmadan önceki yaşantılarında daha pervasızca davranılabilirken çocuk sahibi olduktan sonra kendisine bağlı ve bağımlı olan bir canlının sorumluluğunu almaya da aday olmaları gerekir. Her ne kadar çocuk sahibi olmanın bir sürü güzel yanı olsa da bir o kadar da çileli bir tarafı vardır. Çiftler gönüllülükle anne-baba olmaya karar vermezlerse uykusuz geceler, bebeklerin öz bakımı, bebeklerini doyurmak, temizlemek gibi işlemler külfet olarak algılanabilir.
Halbuki çocuk sahibi olmaya karar vererek bu yola giren çiftler başkaları için sevimsiz görülen bu işleri büyük bir keyifle yürütürler, bu işler gündelik hayatlarının bir parçası oluverir ve ağırlıklarını hissetmezler. Erkekler tıpkı kadınlar gibi bebekleriyle ne kadar, nasıl ilgilenebileceklerinin düşüncesini taşımalıdırlar. Eğer bebek sahibi olmanın olumsuz olarak addedilen tarafları kişiye yük olarak görünmüyorsa baba olmaya hazır demektir.
3- Baba adayları hamilelik sürecinde nasıl bir psikoloji içinde olurlar? 50. Hamilelik süreci sadece kadınların değil, erkeklerin de etkilendiği ve değişim geçirdiği bir süreçtir. Unutulmamalıdır ki çocuk sahibi olmak ailenin dinamiğini değiştirecek güçlü bir etkidir. Eğer Mirce iyi yönetilirse birliktelik bir üst aşamaya geçer, daha farklı bir şekilde konumlanır. Aileye çocuğun da katılmasıyla aile büyür, güzelleşir. Aksi bir durumda anne ya da baba kendini hazırlıksız yakalanmış, ne yapacağını bilemez halde bulabilir. Bu süreçte erkekler eşlerine onların yanlarında olduklarını hissettirmelidirler. Erkeklerin de daha çok sorumluluk alacağı bir sürecin başlangıcı olduğundan bu aşamada olabildiğince sakin olmaya çalışmak gerekir. Sonuçta sorumlulukların artmasının nedeni, aileye katılacak "kendilerinden bir parça"dan kaynaklanıyor. Bu bebek kendi rızaları ve istekleriyle dünyaya gelecek. Bu düşüncelerin olumlu sonuçlarına odaklanmak kişiye iyi gelebilir.
9 ay boyuncu bebek ile annenin kurdukları bağın bir parçası olmak için mutlaka hafta hafta ne olduğunu, bebeğin gelişiminin nasıl bir tablo izlediğini bilmelerinde yarar vardır. Bunun için hamile ve doğum doktorundan yardım alınabileceği gibi bebek gelişim kitaplarından ya da internetteki güvenilir kaynaklardan da faydalanabilirler. . 4- Erkeklerde hamilelik döneminde görülen Couvade Sendromu ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Evet, bazı erkekler eşleri hamile kaldıktan kısa bir süre sonra hamilelik semptomları yaşamaya başlar. Buna Couvade Sendromu adını veriyoruz. Genellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminden sonra belirtiler ortaya çıkar. Mide, bağırsak sistemi rahatsızlıkları, karın büyümesi, iştahta artma ya da azalma, sırt ağrıları, bacak krampları, halsizlik, uyku yakınmaları, kokuya hassasiyet, diş ağrısı, deride isilik, bayılma ve kilo alma Couvade Sendromu yaşayan kişilerin şikâyetçi oldukları semptomlar arasındadır. Bu sendromun kaynağının baba adaylarının, hasta olmaktan ziyade baba olmak konusunda yetersiz bilgilendirildiklerinden kaynaklandığını söylemek daha doğrudur. Bu sendrom: hamileliğe hissî olarak katılma arzusuna, önceki çocuk sayısına, yaşadıkları strese ve hamilelikten önceki genel sağlık durumuna bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. 5- Baba olmak bir erkeğe neler kazandırır?
Baba olmanın getireceği sorumluluklar bir yana bu duyguyu kendilerini hazır hissettikleri zamanda yaşayan erkekler, hamilelik sırasında ve bebeğin gelişi sonrasında bu duygunun daha önce hissettikleri hiçbir şeye benzemediğini ifade etmişlerdir, erkekler çocuk sahibi olmaya kendilerini hazır hissettikleri anda babalık duyguları yaşıyorlarsa, kendilerini hazır hissetmeden baba olan kişilere göre sorumluluk duygusunu daha pozitif anlama gelecek şekillerde algıladıkları yapılan araştırmalarla desteklenmiştir. Bazı erkekler çocuk sahibi olduktan sonra sorumluluk sahihi olmalarının kendilerine güvenlerini arttırdıklarını söylerlerken bazı erkekler bu durumu sosyal yaşantılarını bitiren bir olgu olarak değerlendirmişlerdir.
6- Babalar artık çocuk eğitimi ve bakımında aktif rol oynuyorlar mı? Daha önceleri ailede işler: kadının ev işleri ve çocuklarla ilgilenmesi ve erkeklerin de dışarıda çalışarak evin ekonomik geçimini sağlamaya yönelikken, günümüzde kadınların da erkekler gibi iş gücüne katılmaları çocuğun bakımının sadece anne tarafından yapılmasını zorlaştırıyor. Kadınlar da evin dışında çalışarak evin geçimine katkıda bulunuyorlar. Erkekler de çocuk sahibi olduktan sonra annenin görevlerini onlarla paylaşarak kadınlara yardımcı olmalıdırlar. Eskiden olduğu gibi, "Ben sadece severim, altını değiştirmek, beslemek, gazını çıkartmak, gezdirmek gibi işler annenin işidir" diyerek bu görevlerden kaçamıyorlar. 7- Babanın erkek ve kız çocuklar üzendeki önemi ve rolü nelerdir? Erkeklerin çocukların gelişimi üzerinde özellikle de erken gelişim döneminde oldukça önemli etkileri vardır. Çocuklarının 4-5 yaşlarında olduğu dönemde karşı cins ebeveyne daha çok ilgi duyduğunu biliyoruz. 4-5 yaşlarındaki kız çocukları babalarına aşırı özen gösterirlerken aynı yaşlardaki erkek çocukları daha çok annelerine düşkün olurlar. Bu yaşlardaki çocuklar anne ve babalarının birbirlerine yakınlık göstermelerine bile tahammül edemeyebilirler. Elbetteki bu durum çocukta ciddi bir ruhsal yaralanma bırakacak kadar güçlü değildir.
 
Üst